PLETENÝ NÁBYTOK

Technika pletenia patrí medzi najstaršie postupy výroby úžitkových predmetov. Dnes prežíva svoju renesanciu. Okrem tradičných košov, mís, sedacieho nábytku stretnete sa aj s menej obvyklými predmetmi. Vypletajú sa čelá postelí, dvierka nábytkových zostáv, krídla skríň i tienidlá lámp. Prekvapivé sú i nové tvary pleteného nábytku a bytových doplnkov.
Predmety vyrobené technikou pletenia sú našimi nenápadnými spoločníkmi. Ich hlavnou prednosťou je nízka hmotnosť a nevtieravý vzhľad. Pletenie z rôzne hrubého vlákna umožňuje veľkú tvarovú variabilitu. Tvar finálneho výrobku závisí len od fantázie tvorcu.

Exkluzívny ratan a bežné prútie

Materiálom na výrobky zhotovené výpletom je cudzokrajný ratan, zriedkavejšie kokosové vlákno či bambus. Pre naše klimatické podmienky je typické vŕbové prútie, kukuričné šúpolie a trstinové stonky. Surovina sa čistí, rôznym spôsobom upravuje, niekedy aj delí. Pri väčšine týchto procedúr má vysoký podiel ručná práca. Ich cieľom je mäkké a tvárne vlákno vhodné na pletenie. Ľudské ruky dokážu dokonale vypracovať výplet i spájanie jednotlivých článkov. Každý predmet je v podstate originálom. Hotové výrobky sa často lakujú, čím sa zvýši ich životnosť. Bezkonkurenčne najkvalitnejšou surovinou je ratan, produkt tropickej liany Calamus rotang. Má rovnomernú hrúbku, vysokú pevnosť, ohybnosť a nízku hmotnosť. Jeho výnimočné vlastnosti najnovšie využívajú i mnohí špičkoví producenti nábytku.
Z džunglí Indonézie a Malajzie niekedy na prelome 18. a 19. storočia dostal sa do Európy špeciálny druh plazivej palmy s názvom Calmus rotang, známej u nás ako ratan, rattan alebo rotang. Tieto cudzokrajné palmy majú relatívne tenký kmeň, ktorý však zvyčajne narastie do obrovskej dĺžky. Pre výrobu nábytku sú najvhodnejšie kmene s hrúbkou 25 až 35 mm. Tenké kmene tejto palmy rastú veľmi pomaly a musia si počkať 15 až 35 rokov, aby vyhovovali podmienkam pre výrobu nábytku. Kmene-prúty vyrastú plné, pevné, pružné, dajú sa ohýbať a tvarovať, no zároveň nestrácajú svoje vlastnosti a kvalitu. Skladajú sa z dvoch vrstiev. Na povrchu majú pevnú kôru, ktorá chráni vnútornú mäkšiu vrstvu vytvorenú zväzkom vlákien. Na výrobu nábytku sa používajú ako materiál neolúpané aj olúpané kmene ratanu. Prírodný neolúpaný, nebrúsený, nemorený ratan je vhodný pre exteriérový nábytok vďaka odolnosti proti poveternostným vplyvom. Povrch takéhoto nábytku sa upraví iba náterom bezfarebného laku. Pre výrobu interiérového nábytku sa kôra z kmeňov ratanu olúpe a kmene sa obrúsia, aby boli čo najhladšie. Olúpaná kôra sa takisto zužitkuje. Nareže sa na pásiky a použije sa na ozdobné omotávanie spojov. Ratanové kmene sa naparia a za tepla sa ohýnajú do požadovaných tvarov. Keď vychladnú, po jednotlivých kusoch sa skladajú a spájajú skrutkami do celku. Spoje sa omotávajú tenkými prúžkami z ratanovej kôry. Poskladaný a pevne pospájaný nábytok dostane finálnu povrchovú úpravu tým, že sa namorí vodovými moridlami svetlejších odtieňov prírodnej alebo jemne žltej farby alebo tmavších odtieňov stredne hnedej alebo medovej farby. Po vyschnutí moridla sa nakoniec prelakuje vodným lakom.
Takýmto pevným, no zároveň ľahkým nábytkom dobre prúdi vzduch. Nábytok je pohodlný a dobre sa v ňom sedí aj v tých najhorúcejších dňoch, človek sa naň takpovediac neprilepí. Okrem sedacieho nábytku je ratan vhodný aj na výrobu rôznych skriniek či košov, v ktorých oblečenie alebo bielizeň môžu dýchať.

Nedajte sa oklamať prútím

Ratanový nábytok je vhodný takmer všade, môžeme ním zariadiť celý byt vrátane kúpeľne, lebo dobre znáša vlhkosť. Vďaka tejto jeho vlastnosti ho môžeme umiestniť aj napríklad k bazénu. Nevyžaduje si ani komplikovanú údržbu. Môžeme z neho odstrániť prach nasucho antistatickou prachovkou, vysávačom alebo ho pretrieť vlhkou handrou či dokonca vystriekať hadicou a nechať poriadne preschnúť. Jeho životnosť predĺžime nielen pravidelným čistením, ale aj prelakovaním raz za istý čas.
Ratanový nábytok má storočnú tradíciu a aj u nás je obľúbený pre svoje dobré vlastnosti, trvanlivosť a atraktívny vzhľad. Originálny ratanový nábytok si však bežný kupujúci môže na prvý pohľad veľmi ľahko spliesť s obyčajným prúteným nábytkom. Prvý a základný rozdiel je však už v cene - ratanový nábytok je podstatne drahší ako prútený. Prútie má, na rozdiel od ratanu, hrdzavohnedý matný odtieň a je oveľa háklivejšie na vonkajšie prostredie. Dlhší pobyt vonku spôsobí povolenie spojov a rozpletanie prútia. Vyčnievajúce, uvoľnené prúty potom pichajú. Nelúpaný ratan je síce vhodný do exteriéru, no keďže pochádza z teplých oblastí, nie je schopný dlhodobo odolávať výkyvom nášho počasia. Preto ho musíme občas prelakovať a radšej ho nenechávajme vonku celý rok. Pri prelakovaní si musíme dať pozor aj na výber náteru. Jeho nevhodné zloženie môže podklad ratanového nábytku úplne zničiť.

Trendom je nábytok s výpletom

Vžitá je predstava záhradného ratanového nábytku. Škála využitia výrobkov z ratanu je v interiéroch oveľa širšia. Už niekoľko sezón budí pozornosť sedací nábytok futuristických tvarov. Nie vždy sú čalúnené sedadlá nevyhnutným doplnkom, výplet je možné ergonomicky tvarovať. Ratan sa často kombinuje s kovom, ale i drevom či sklom. Ničím nezvyčajným nie sú ani pracovné stoličky s ratanovým operadlom. Neočakávané sú však čisté pravouhlé línie noviniek z ratanu, ktoré nemajú nič spoločné s koloniálnym štýlom. Elegantné jedálenské stoly so subtílnymi stoličkami, komody a skrinkové zostavy výrobcovia prezentujú v rôznych farebných vyhotoveniach. Preferujú sa skôr tlmené odtiene. Trendom je ratan morený na čokoládový odtieň. Svetlý prírodný ratan zostáva nestarnúcou klasikou, i keď v nových tvaroch.

Poteší i maličkosť

I keď práve nanovo nezariaďujete svoj byt a nie ste ochotní investovať vyššie sumy, pletené výrobky z prírodných materiálov si zaslúžia vašu pozornosť. Nižšiu cenu majú spravidla predmety vyrobené priamo v krajinách produkujúcich surovinu. Najväčším producentom ratanu je Indonézia. Kvalita neznačkových výrobkov býva veľmi nevyrovnaná, a tak si zvolenú vec dôkladne prezrite. Nevynechajte hlavne miesta spojov, nemali by byť uvoľnené. Vŕbové prútie je síce menej kvalitnou, ale osvedčenou surovinou. Ak si kúpite prútený sedací nábytok, chráňte si oblečenie čalúnenými sedadlami a nepočítajte s neobmedzenou životnosťou. Rôzne košíky, misky, stojany či dózy z vŕbového prútia majú svoje čaro a dobre vám poslúžia. Veľmi praktické sú pletené predmety z kukuričného šúpolia, pri ktorých nehrozí uvoľnenie ostrého konca prútika. Pri výbere pleteného nábytku alebo doplnku je dôležitá predovšetkým funkčnosť predmetu, ale nezabúdajte ani na vzhľad. Zvoľte taký, ktorý bude ladiť s iným zariadením bytu.
Umelý ratan

Módnym trendom je aj umelý ratan. Umelý ratanový nábytok sa vyrába zo špeciálneho najdrahšieho druhu plastu. Plast ako materiál je podľa jeho výrobcov takmer nezničiteľný a nábytok vyrobený z tohto materiálu takmer nerozoznáte od originálu. Odoláva dažďom, mrazom aj UV žiareniu. Môžeme ho umývať mokrou handrou aj tekutou vodou. Laik sa musí nábytku dotknúť, aby rozoznal pravý ratan od tohto umelého, odborník však vidí rozdiel na prvý pohľad. Povrch exteriérového nábytku z prírodného neolúpaného ratanu je dosť drsný, takže mnohí z nás môžu vnímať hladký povrch nábytku z umelého ratanu ako pozitívnu vlastnosť. Základom nábytku z umelého ratanu býva hliníková konštrukcia. Kombináciou umelohmotných vlákien guľatého alebo plochého prierezu a hliníkovej konštrukcie výrobcovia napodobňujú aj tradičné výrobky, no snažia sa vytvárať aj výrazný, dizajnérsky zaujímavý nábytok.
Keď to zhrnieme, najlacnejší je prútený nábytok, oveľa drahší je originálny ratanový nábytok, no a takmer trojnásobne drahší od originálneho ratanu je nábytok z umelého ratanu.
Takže si musíme dobre zvážiť, či si kúpime najlacnejší prútený nábytok, budeme sa oň pravidelne starať, ošetrovať ho. Necháme ho len v interiéri a ak ho dáme von, tak iba na krátky čas.
Alebo sme zástancami originálneho ratanu, a preto dáme prednosť exotike dýchajúcej z tohto nábytku. Raz za čas nám stačí ho prelakovať a tým udržíme jeho nový vzhľad čo najdlhšie. Nemusíme sa báť o narušenie jeho pevnosti či pružnosti, ani keď ho umiestnime do vlhkého a dobre vetraného prostredia. Pre prútený aj pre ratanový nábytok je najväčšou výhodou jeho vzdušnosť a ľahká manipulácia s ním.
Útulné aj pohodlné posedenie vytvorené z prúteného alebo ratanového nábytku na balkóne, lodžii či v záhrade prirodzene zapadne do okolitej zelene a je príjemnou oázou relaxácie i odpočinku.
Nábytok z umelého ratanu je určený pre tých, u ktorých nehrá hlavnú úlohu pri rozhodovaní o vhodnom nábytku jeho cena, ale jeho nezničiteľnosť. Títo ľudia potrebujú taký nábytok, ktorý sa neuveriteľne podobá prírodnému, zároveň nevyžaduje žiadnu údržbu a napriek tomu vyzerá stále ako nový. Môžu si ho umiestniť do interiéru aj do exteriéru, lebo odoláva poveternostným vplyvom. V porovnaní s prúteným a ratanovým nábytkom je nábytok z umelého ratanu menej vzdušnejší a podľa materiálového zloženia - hliník a plast - aj o niečo ťažší, ale tým nestráca nič na vzhľade, kvalite vyhotovenia a takisto sa s ním ľahko manipuluje.


ŠTÍHLY BAMBUS

Bambus ako okrasná tráva nemá u nás síce veľkú tradíciu, ale zaslúži si našu pozornosť.
Bambus je zaujímavý rastlinný druh, ktorý je zahalený rúškom tajomstva Ďalekého východu. Bambusy už odnepamäti sprevádzajú obyvateľov ázijského kontinentu v pôvodnej, takmer nezmenenej podobe ako stavebný materiál, riad, nábytok, zavlažovacie systémy aj chutné požívatiny.

[ Farby | Osvetlenie | Materiály | Dekor | Štýly ]INDEX    QUESTIONS    STYLING    PORTFOLIO    IDEAS    GALLERY    TEAM    CONTACT

www.designph.cz