FARBY PRE VÁŠ INTERIÉR

Dokážete si predstaviť priestor bez farby? Je neodlučným spoločníkom nielen priestoru, ale aj nás samotných. Pozrite sa okolo seba a skúste sa koncentrovať na rozličné farby. Niektoré sú pre nás príjemné, niektoré sú nesympatické. Farba sa dotýka každého z nás veľmi odlišne. Závisí to od ľudskej povahy, od stupňa duchovnej vyspelosti, ba dokonca aj od momentálneho psychického rozpoloženia či oslabenej časti organizmu. Iste už poznáte aj účinky farieb, ba i liečebné praktiky ožarovania farbou. Dostať svoje bytie a bývanie do harmónie môžeme teda výberom správnej farby, pričom voľba je vždy osobná intuitívna záležitosť. Biela farba v interiéroch síce pôsobí čisto, ale často aj chladne a klinicky. Mnohí majitelia domov či bytov sa preto čoraz častejšie zaujímajú o farby a iné alternatívy dekorovania svojich stien.
Farby teda pôsobia na psychiku i telesné funkcie organizmu. Možno neviete, že červená a oranžová stena v reštaurácii výrazne zvyšujú chuť do jedla. Velké reťazce s rýchlym občerstvením typu McDonald" o tomto pôsobení veľmi dobre vedia a okrem stien, v týchto farbách a žltej majú aj riad, nábytok i výzdobu.

Povzbudzujúca i agresívna červená

Ktorá farba vás zaujme ako najväčšmi podnetná, najteplejšia, najvzrušujúcejšia? Neomylne je ňou červená. Zvolíme ju všade tam, kde chceme upútať pozornosť, vyvolať napätie, zaktivizovať. Preto je aj vhodným akcentom v priestore. Väčšinou ju nemáme odvahu použiť vo väčšom množstve a uplatníme ju len decentne na dekore. Ale i napriek tomu sa nájdu odvážlivci, ktorí sa neboja jej veľkorysého použitia. Červená má však rovnako ako ostatné farby liečivú silu, ale dôležité je, že má v porovnaní s ostatnými aj veľmi vysokú účinnosť.
Symbolizuje život, energiu, silu, lásku, ale aj vášeň, násilie, agresivitu, oheň... Pozitívne pôsobí všade tam, kde potrebujeme zvýšiť spomalenú životnú energiu. Ak však mieru prekročíme, vyvoláva únavu, agresivitu a nepokoj. Dokáže uvoľniť blokované pocity a umožní dozrieť hnevu z frustrácie. V žiadnom prípade sa neodporúča do spálne, ak máme problémy so spánkom alebo v detskej izbe. Pri rôznych odtieňoch a tónoch červenej sa však charakter a pôsobenie mení. Napríklad vínovočervená. Vo farebnom kruhu je umiestnená medzi červenou a fialovou. Psychológovia a liečitelia o nej hovoria, že je vitalizujúce energetikum. Je veľmi účinná, osvedčená pri mdlobách alebo slabom krvnom obehu. Podporuje teda srdce, obličky i sexuálne orgány. Pôsobí aj ako ochrana pred metafyzickými vplyvmi.
Tak teda kam s ňou?
A čo poviete na červenú sedačku? „Zaľúbili" ste sa do nejakej, chcete ju do obývačky, ale zároveň sa obávate výraznej farby, ktorá bude v tomto prípade spoločníkom na dlhý čas? Riešením je dokúpenie dekovej textílie v neutrálnej farbe, ktorú cez sedačku prehodíte, ak vás farba niekedy omrzí. Ak si nie ste istí červenou na zariadení alebo stavebnom interiéri, lepším variantom je dekor, ktorý si kedykoľvek zmeníte bez výraznejších investícií. Rovnako bude interiér akcentovať, no nebude už pôsobiť tak vážne a elegantne ako napríklad tmavočervený obklad v kúpeľni či dlažba na chodbe. Dôležité sú vaše pocity v prítomnosti tejto hrejivej farby.
Exteriér v znamení červenej
Červená farba zvonku je bezpečnejšia ako zvnútra. Priťahuje energiu, ale obavy z jej nadmerného účinku nie sú také varujúce. Samozrejme, že aj tu jestvujú hranice a netreba obliecť celý dom hneď do červenej. Páči sa vám červená omietka? Podľa vášho želania ju architekt kompozične navrhne v závislosti od štýlu architektúry. Na výber je viac tónov a pri voľbe toho správneho si nechajte predajcom namiešať farbu na väčšiu plochu. Totiž, pokiaľ máte odvahu voliť farbu bez architekta, aby ste neboli nemilo prekvapení. Inak pôsobí farba vo vzorkovníku na malej ploche, inak vonku na veľkej. Červená vytvára príjemný akcent na malých detailoch aj v exteriéri. Zábradlie, okenné rámy, oplotenie alebo dlažba. Je to však úloha pre architekta, aby zladil exteriérové stavebné a doplnkové časti do pútavého a estetického celku.

Prírodná béžová

Ak pocitovo inklinujete k prírode a zároveň chcete svoje obydlie odľahčiť, skúste v interiéri zaexperimentovať s odtieňmi prírodnej béžovej. Prinesie vám pocit pokoja a pohodlia.
Tradícia bytových textílií v neutrálnych farbách začína písať svoju históriu hrubo tkanou posteľnou bielizňou, plachtami a obrusmi z ľanu a zrebného plátna. Dlho si tento materiál zachovával svoju autentickú podobu, neskôr sa začal farebne kombinovať do prúžkov, prípadne celoplošne farbiť. Čas preveril kvalitu a dlhú životnosť tejto textílie, preto sa k nej rád vracia aj súčasný interiérový dizajn. Navyše dnes vystupuje do popredia aj jej ekologická hodnota. V našom obydlí nachádza uplatnenie v podobe závesných a zatemňovacích prvkov, voľne položených textílií, čalúnení a poťahových látok. Výrobcovia dokázali jej kvalitu vylepšiť špeciálnymi povrchovými úpravami, ktoré obmedzujú zvýšenú krčivosť, horľavosť, a špeciálna impregnácia zabraňuje usádzaniu nečistôt na tkanine. Čalúnený nábytok je navyše často navrhovaný s odnímateľnými poťahmi, čo uľahčuje jeho údržbu. Voľbu sedacieho nábytku v prírodných tónoch možno oživiť farebne akcentujúcimi doplnkami v podobe vankúšov. To isté platí aj o obrusoch, prestieraniach a posteľných prikrývkach, ktorým ručné výšivky a čipky alebo netradičné techniky dodajú umeleckú hodnotu.
Príroda na každom detaile
Je dokázané, že béžové odtiene na podlahe navodzujú atmosféru útulnosti, pokoja a komfortu. Preto sú prírodné tóny v tomto priestore veľmi obľúbené. Je jedno, či si zvolíme dlažbu, plávajúcu podlahu alebo koberec.
Koberce, celoplošné alebo kusové, v pieskových tónoch patria k najobľúbenejším. Súčasná ponuka na trhu je naozaj veľmi bohatá. Všetko závisí iba od vašej vôle, koľko ste ochotní do tohto doplnku investovať. Vybrať si môžete z prírodných alebo syntetických materiálov, tkaných ručne alebo strojom, so širokou škálou dezénov. Za zmienku stoja najmä uzlíkové, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou a mimoriadnou odolnos-ťou proti námahe.
Svoju renesanciu zažíva aj prútie a efekt vypletania prírodným špagátom. Využíva sa nielen pri rozmanitých drobných bytových doplnkoch v podobe stojanov, váz alebo tienidiel lámp, ale aj na veľkých nábytkových kusoch. Efektné sú čelá a rámy postelí, opierky sedacieho nábytku alebo predné časti skriniek.
Použitie dreva v jeho prirodzenej podobe je najlepšou zárukou, že vnesiete do interiéru prírodné prvky. Preto má prevaha tohto materiálu v kombinácii s bielou a jemnými pastelovými farbami stále svoje opodstatnenie.
Platí to však aj pre exteriér. Balkóny a terasy s drevenými alebo dláž-denými podlahami, zariadené dreveným alebo ratanovým nábytkom, doplnené poduškami v prírodnom bavlnenom tóne nám takisto navodia pocit spätosti s prírodou.

Prívetivá oranžová

Aj v chladnejších jesenných dňoch môžete do svojho hotela vniesť kúsok tepla a rozžiariť interiér, i keď je vonku sychravo. Univerzálny recept sa volá oranžová.
Oranžová farba sa symbolicky spája so slnkom. Patrí medzi najteplejšie tóny, v miestnosti má schopnosť navodiť pocit tepla a slnečnosti. Preto sa ideálne hodí do severne orientovaných miestností. Z psychologického hľadiska pôsobí táto farba optimisticky a podnecujúco. Jej použitie na veľkej ploche alebo v južne orientovanej miestnosti však môže pôsobiť nepríjemne a dráždivo. V tomto prípade je vhodné vyvažovať ju chladnými tónmi zelenej a modrej, prípadne neutrálnou bielou.

Odporúčania pre jednotlivé miestnosti

Keďže všetky odtiene oranžovej majú schopnosť navodiť príjemnú atmosféru, z jej širokej spektrálnej škály si vyberieme prakticky do každej miestnosti. To si však vyžaduje citlivý prístup, pretože každá miestnosť plní inú funkciu. Už vstupná zóna by mala vyvolávať pocit útulnosti, ktorý pozýva návštevníka ďalej. Sýta oranžová okrem prívetivosti dokáže priestor i opticky rozžiariť. Vo veselom prostredí sa človek zdržiava rád a navyše ho dokáže stimulovať.Veľmi vhodné je umiestnenie oranžových prvkov do jedálne. Povzbudzuje to chuť do jedla a zároveň podnecuje ku komunikácii. Netreba to však preháňať, aby miestnosť nepôsobila stiesňujúco až agresívne. Ak ste sa rozhodli pre oranžovú v podobe trvalejších efektov, ako sú steny alebo textilné doplnky, jej výrazné pôsobenie možno stlmiť stolovaním v jemnejších alebo neutrálnych tónoch. Ideálna je biela. Podobné pravidlo platí aj pri zariaďovaní obývacieho priestoru. Na navodenie príjemnej atmosféry postačia aj drobné doplnky. To však neznamená, že by ste sa mali vyhýbať väčším plochám. Skôr stačí stlmiť intenzitu farebného ladenia. Marhuľová, červenohnedá alebo hrdzavé tóny dodajú priestoru prekrásnu atmosféru pohodlia. Zemitosť celkového pôsobenia jesenných farieb sa ideálne postará o uvoľnenie. Spálňa je miestnosť, kde hľadáme v prvom rade odpočinok a uvoľnenie. Ak má zároveň pôsobiť veselo, zvolíme farebnú kombináciu neutrálnej bielej, napríklad na obliečkach, s odtieňmi oranžovej. Kým biela bude pôsobiť čisto a upokojujúco, teplá pomarančová sa postará o navodenie optimistickej nálady a príjemnej pohody.

Fialová - nielen ako fialka, ale skvelá farba do Vášho interiéru.

Fialová nikdy nepatrila k tým farebným odtieňom, ktoré sa v interiéroch zjavujú tak často ako napríklad hnedá, biela či modrá. Fialová môže miestnosti dodať vzhľad tajomnosti, noblesy, extravagantnosti, ale aj luxusu.
Fialová nie je základnou farbou, namiešame ju z dvoch základných farieb - modrej a červenej. Podľa intenzity a prímesí iných odtieňov sa mení aj jej odtieň. Okrem typicky fialového tónu môžete miešaním dostať ružovofialovú, červenofialovú, bordovofialovú, čučoriedkovofialovú, levanduľovú, sivofialovú, modrofialovú. Fialová sa považuje za studenú farbu, nie vždy však to platí v interiéri.Tu môže opticky veľmi príjemne a teplo, ale aj chladivo a neosobne. Opäť záleží len na tom,, aký odtieň vo fialovej prevláda. V prípade, že je to červená, fialová pôsobí útulnejšie, hravejšie a teplejšie. Ak vo fialovej prevažuje studená modrá, odtieň sa stáva opticky studenším, strohejším, tajomným, čo v interiéri môže pôsobiť rovnako atraktívne a pre niekoho prijateľnejšie. Odtieňové odlišnosti vplývajú aj na kombináciu s ďalšími farbami. Tak napríklad fialovú s prevládajúcou červenou môže ladiť s teplými farbami - červenou, žltou, oranžovou. Modrofialovú zase so studenými - modrou, sivou, zelenou. Netreba zabudnúť na použitie viacerých odtieňov fialovej spolu.
Množstvo, ako aj výber odtieňa fialovej závisí od Vášho cítenia. Platia tu však niektoré všeobecné pravidlá. Tmavé odtiene priestor opticky zmenšujú, stiesňujú. Svetlé, naopak, otvárajú a prevzdušňujú.

[ Farby | Osvetlenie | Materiály | Dekor | Štýly ]INDEX    QUESTIONS    STYLING    PORTFOLIO    IDEAS    GALLERY    TEAM    CONTACT

www.designph.cz