ZRKADLÁ

Zrkadlom zdvojíte priestor, vytvoríte ilúziu okna, odrazíte svetlo, vďaka čomu bude izba jasnejšia a opticky priestrannejšia. Alebo zrkadlo použijete ako obraz, ak má taký krásny rám ako tie, ktoré vám práve predstavujeme.
Zrkadlá možno umiestniť v interiéri tak, aby človeku ponúkli množstvo fascinujúcich obrazov. Umiestnené správne oproti sebe vytvoria ilúziu neohraničeného priestoru, nastavené na kútik s bytovými črepníkovými kvetmi vzbudia dojem veľkorysej zimnej záhrady. V týchto prípadoch hrá hlavnú úlohu postriebrená sklená plocha odrážajúca svet naokolo. Existuje však možnosť, že zaujímavosť zrkadlovej plochy predčí krásny rám.

ZAVESTE SI OBRAZ

Kúpili ste si obraz a už sa neviete dočkať chvíle, keď ho zavesíte na stenu? Ešte chvíľu počkajte a skúste si prebrať niekoľko možných alternatív, ako a kam ho umiestniť, prípadne podľa čoho vybrať ďalší.
Obraz má v moci zmeniť časť domu, ovplyvniť celý interiér a navodiť atmosféru. Každý nemá možnosť vyvesiť si nad sedačku veľkolepé dielo stvárnené známym umelcom. Netreba zúfať, pretože interiér si môžete spríjemniť aj napriek poloprázdnym vreckám a bez veľkorozmerných originálov.
Vyberáme obrazy
Ak idete vyberať obrazy, majte na pamäti, že ešte doma si musíte obmedziť výber na konkrétny rozmer a proporciu obrazu. Zvážte, či sa na konkrétne miesta hodí viac obraz pozdĺžny alebo široký. Premyslite si aj počet obrazov. Vedľa seba môžete inštalovať dva, tri alebo aj celý rad menších obrázkov. Nezabudnite však na to, že čím väčší je obraz, tým viac ovplyvní charakter interiéru. Aj orámovanie je dôležité. Inak pôsobí ten istý obraz v masívnom ráme s ornamentmi, inak v tenkom subtílnom ráme a inak bez viditeľného rámovania. Samozrejme, záleží na tom, v akom štýle ja zariadený interiér. Do súčasných trendových interiérov dizajnéri odporúčajú veľkorozmerné obrazy bez viditeľného rámovania. Inak je to s dielami menších plôch, ktoré si zavesíme na stenu. Tie môžu mať hrubší i tenší rám, ale zaujímavé sú aj obrazy s paspartou, ktorá lemuje plochu z vnútornej strany. Ak sa vám zapáči obraz, ale farba rámika nie, jednoducho investujte do orámovania podľa vášho vkusu alebo sa dohodnite s obchodníkom.
Krajinka alebo portrét?
Prostredníctvom obrazov sa môžete pokúsiť o zjednotenie interiéru celej domácnosti. Buď výber podriadite farebnosti, jednému autorovi, či motívu. Nemusíte sa však riadiť podľa týchto pravidiel. Čo však dôležité je, aby ste pri pohľade na ne vždy pocítili to, čo pocítiť chcete. Ak si budete obraz kupovať, musíte sa uistiť, že každodenný pohľad naň vás neomrzí. Takže, predovšetkým platí pravidlo, že vás obraz musí chytiť za srdce. U niektorých to môže dopadnúť aj tak, že mu potom musia prispôsobiť celé zariadenie miestnosti.
Čo môže ovplyvniť charakter interiéru, je nielen veľkosť, orámovanie obrazu, ale aj druh umeleckého vyjadrenia a štýl vyhotovenia. Jednoduchý, tvarovo čistý, presvetlený a svetlofarebný interiér môžete doplniť jemnou kresbou uhlíkom alebo abstraktnou sýtofarebnou maľbou, ktorá bude v miestnosti súvisieť aj s ostatným dekorom v podobe vankúšikov, sviečok či okrasných nádob. Obraz teda môžete postaviť do polohy dominanty izby alebo ho s citom začleniť do priestoru v rovnováhe s ostatnými prvkami. Veľmi atraktívne pôsobia umelecké fotografie, ktoré nemusia byť farebné, ale vyhotovené cez dvojfarebný filter. Nezabúdajte, že pozornosť pri výbere môžete upriamiť aj na textilné obrazy a koláže.
Pokiaľ nie je obraz ojedinelým doplnkom steny, z viacerých obrazov môžete vytvoriť pôsobivú kompozíciu. Obrazy sa dajú zavesiť do radu nad sebou alebo vedľa seba, či podľa veľkosti a proporcie rytmicky vystriedať do štvorca. Záleží pritom aj na vzájomnej vzdialenosti medzi nimi.
Nezabudnite na osvetlenie
Obrazy nemusíte dokonca ani klasicky zavesiť, ale skúste sa inšpirovať nevšedným prichytením obrazov na špagáte kolíkom či jednoduchým uložením na polici či na sokli. Zapozerajte sa okolo seba a možno vám napadne konkrétny interiérový prvok, na ktorý sa dá obraz pekne inštalovať. Ak ste obraz už inštalovali, nepodceňujte osvetlenie, ktorým môžete tento obľúbený doplnok domácnosti zvýrazniť. Na trhu je široký sortiment svietidiel, ktoré sú určené špeciálne na osvetlenie obrazov. Každý typ vyvolá iný efekt. Môžete si zvoliť bodové svietidlo na subtílnom ramene prichytenom na stene, pozdĺžne neónové svietidlo pripevnené priamo nad obraz alebo aj také, ktoré ukotvíte na strope a teleso osvetlenia spustíte tesne nad obraz. Možností, ako obraz umiestniť a osvetliť, je veľa. Skúste sa teda preniesť do sveta obrazov a pre Váš interiér vybrať ten najvhodnejší.

OBLEČENÉ STOLIČKY

Ktorú dámu nepotešia pekné nové šaty? Doprajte ten príjemný pocit aj vašim dobrým „kamarátkam" - stoličkám. Možno budete milo prekvapené, akú poklonu im „vysloví" váš domov.
A nielen váš domov, ale aj vás určite poteší pohľad na vyparádené stoličky. Premyslite si, aká farba, vzor, typ látky by vášmu interiéru najviac pristali, a zlaďte ich so závesmi, poťahmi a ostatnými doplnkami, ktoré hrajú pri vytváraní útulného a príjemného domova významnú úlohu. Textilné povlaky dodajú stoličkám v okamihu nový vzhľad. Ak chcete docieliť zmenu k väčšej elegancii interiéru, zvoľte decentné tóny tkanín s nenápadným vzorom. Eleganciu môžete podčiarknuť jemným štepovaním, ozdobnými gombíkmi či zmyselným šnurovaním. Pre odvážnejší štýl zvoľte výraznejšie farby tkanín. S teplými hravými farbami váš byt priam ožije. A možno sa rozhodnete, že vášmu bytu pristane oboje. V tom prípade prezliekajte stoličky podľa príležitosti a nálady.
Kombinácia strohej jednoduchosti, účelného zariadenia v minimalistickom duchu, neutrálne tóny

INTERIÉROVÉ RASTLINY

Asi vám neprezradíme nič nové, ak vám pri hľadaní rýchleho a jednoduchého spôsobu, ako oživiť a rozjasniť interiér, ale pritom neinvestovať do tejto zmeny veľké finančné sumy, odporučíme interiérové rastliny. Zelený kútik vždy ozvláštni jednoduchý interiér a kvitnúce rastliny ho obohatia o pestrú škálu farieb. Zároveň sú zelené rastliny tým najjednoduchším a najdekoratívnejším spôsobom, ako zlepšiť priestorovú klímu v byte. Ak však usporiadate rastliny do menších či väčších skupiniek, dosiahnete aj výrazný estetický efekt.
Aj v prípade rastlín platí známe tvrdenie, že v jednote je sila. Skupinka rastlín bude pôsobiť zaujímavejšie a dominantnejšie ako samostatný črepník s osamelou kvetinou. Najefektnejším spôsobom, ako pritiahnuť pozornosť a ozvláštniť priestor, je rozhodnúť sa pre určitý druh rastlín, prípadne jeho odrody so spoločnými črtami, ako sú farba, textúra či tvar kvetov a listov, a umiestniť ich spoločne na jedno miesto. K najvydarenejším spôsobom dekorovania väčším počtom rastlín určite patria skupinky zostavené z rastlín jednej čeľade. Výhoda takého zoskupenia spočíva aj v tom, že rastliny majú rovnaké pestovateľské nároky a potreby, takže sa im bude dariť na jednom stanovišti. Na zdôraznenie jednoty skupiny rastlín môžete využiť aj výrazné tvarovo či materiálovo originálne črepníky rôznej farby. Pri výbere nádob však dbajte na to, aby sa nádoby a rastliny k sebe hodili. Potom už len rastliny umiestnite na správne miesto tak, aby upútali pozornosť na prvý pohľad a dotvárali atmosféru určitej časti priestoru. Skupinku s vysokými rastlinami je ideálne situovať na podlahu. Zoskupenie nižších rastlín môžete umiestniť na okenný parapet, na kvetinový stolík či v letných mesiacoch na kozubovú rímsu, prípadne skupinka netradičných aranžmánov môže mať svoje miesto uprostred jedálenského stola. Pri výbere miesta však vždy majte na zreteli nielen výsledný estetický efekt, ale aj potreby a nároky rastlín. Rastliny síce rozjasnia aj tmavý kút, ale dlho sa im tam dariť nebude.

MÄKUČKÉ DOPLNKY

Dekoratívne vankúše nielen oživia vašu sedaciu zostavu, ale aj celú miestnosť. A možno sa stanú i pohodlnými spoločníkmi pri sledovaní večernej televízie alebo náhradou „stoličiek", ak usporiadate párty v japonskom štýle.
K niektorým typom sedacích zostáv sa dekoratívne vankúše vôbec nehodia. Sú naopak také, ktoré si tento príjemný doplnok vyžadujú. Vankúše nielenže prispejú ku komfortu sedenia, môžu aj zatraktívniť a zvýrazniť sedaciu zostavu, ako aj celú obývaciu izbu.
Na trhu nájdete dostatočne variabilné množstvo tohto sortimentu, preto stačí iba správne vybrať a skombinovať. Ak má byť vankúš skutočným doplnkom sedacej zostavy, je dobré pouvažovať v prvom rade nad jeho veľkosťou. Nezabudnite, že vo veľkej sedačke sa malé rozmery vankúšov stratia, a naopak, vankúše väčších rozmerov ešte viac obmedzia priestor na sedenie. Nemusíte kupovať hneď niekoľko kusov, niekedy postačí jeden, prípadne dva.
Skutočným dekoratívnym predmetom sa vankúš stáva až po navlečení do obliečky. Pri výbere textilnej obliečky, ak neuvažujete nad koženým vankúšom, si poriadne premyslite, či nový doplnok má byť iba estetickým predmetom alebo aj predmetom funkčným a praktickým. Zvážte zloženie vašej rodiny. Na mysli máme predovšetkým malé deti. V ponuke textilných obliečok nájdete i také, ktoré sú síce veľmi pekné, ale náročnejšie na údržbu - či už pre svetlý odtieň alebo samotné zloženie a štruktúru tkaniny. Kúpiť dnes môžete skutočne všetko, od obliečok s bohato nariasenými lemami, cez moderné zo zamatu, menčestru alebo priesvitnej organzy. Transparentná tkanina v jemných pastelových farbách s nepriesvitnými ornamentálnymi vzormi je dnes skutočným hitom. Pristane najmä elegantne zariadeným interiérom. Ďalšou zaujímavosťou je tkanina s kovovým leskom, meniacim svoj odtieň podľa dopadu svetla.
Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ vankúša či obliečky, nikdy sa nezabudnite spýtať na spôsob údržby - pranie a žehlenie. Určite by sa vám nepáčilo, keby sa vankúš alebo obliečka znehodnotili už pri prvom praní.
Ak sa vám ponuka nepáči, vždy existuje možnosť vlastného návrhu a realizácie obliečky. V tom prípade sa váš dekoratívny stane originálnym a „jediným" svojho druhu.

[ Farby | Osvetlenie | Materiály | Dekor | Štýly ]INDEX    QUESTIONS    STYLING    PORTFOLIO    IDEAS    GALLERY    TEAM    CONTACT

www.designph.cz